Historia

 

Nasze początki

Dzień 21 czerwca 1993 roku to dzień formalnego prawomocnego zarejestrowania naszej organizacji w rejestrze Stowarzyszeń prowadzonym w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.
Do tego czasu na terenie naszego regionu kobiety z problemem onkologicznym piersi, po opuszczeniu  szpitala,  pozostawały same,  niepewne  swej przyszłości   i pełne ogromnych przeżyć psychicznych.
W tej sytuacji kobiety po operacjach szukały  się  aby  wymieniać  wzajemnie  doświadczenia i znaleźć  w innej wsparcie. Były to spotkania przypadkowe,  o charakterze towarzyskim, a miały  miejsce w sklepie,  przy okazji  zaopatrywania  się  w niezbędne dla  nas akcesoria. Pracowała w nim  jedna z naszych koleżanek – Elżbieta Trocha.
Wśród tych kobiet była  Ela Wolska-Gruca, adwokat, która jako jedna z 15 założycielek, podjęła się formalnej  organizacji  stowarzyszenia, a także  została wybrana na pierwszą przewodniczącą Stowarzyszenia, które przybrało nazwę Stowarzyszenie Kobiet po Mastektomii „AGATA”.  Sklep przy ulicy Jagiellońskiej nr 95 stał się pierwszą tymczasową  siedzibą Stowarzyszenia, dzięki życzliwości właścicielki sklepu p. Elżbiety Grączewskiej. Wśród założycielek Stowarzyszenia były koleżanki, które do dzisiaj są naszymi członkiniami: Elżbieta Wolska-Gruca, Zofia Dąbrowska, Jadwiga Wdowiak, Bogusława Kuśnierz, Kazimiera Prusak, Renata Kirkiewicz, Mirosława Szulwińska, Hanna Animucka (…)

 

Dalszy ciąg w pliku pdf –> Historia.pdf (112 KB), do odtworzenia którego wymagany jest zainstalowany program –> Adobe Reader lub niezależny czytnik plików PDF

 

© 2021 Stowarzyszenie Amazonek "AGATA". Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin