Badanie piersi

Raz w miesiącu poświęć kilka minut swoim piersiom. Zbadaj sama swoje piersi. Dzięki temu natychmiast wykryjesz w nich wszelkie niepokojące zmiany.

Samodzielne badanie piersi jest proste i zajmie ci tylko kilka minut w miesiącu.

W Polsce 80 proc. kobiet z nowotworami piersi trafia do gabinetów lekarskich za późno.

Możesz sama

Niewielu polskich ginekologów ma zwyczaj badania piersi swych pacjentek przy każdej wizycie, a do tego kobiety mają trudności z wykonaniem zleconego przez lekarza USG piersi czy mammografii. Kolejki na bezpłatne badania są długie, a wielu kobiet nie stać, by poddać się im, w prywatnych gabinetach.

Na szczęście sama możesz wyczuć większość zmian w swych piersiach i to w bardzo wczesnym stadium. Nie wydasz na to ani złotówki i będziesz pewna, że masz swoje zdrowie pod kontrolą.

Jeśli nie tak to lekarz

Jeśli podczas badania stwierdzisz, że coś jest nie tak, idź natychmiast do lekarza. Większość guzków wykrytych podczas samodzielnego badania piersi jest całkowicie niegroźna, a te niebezpieczne wychwycone we wczesnej fazie dają się wyleczyć niemal w 100 procentach.

Kiedy się badać?
Zawsze w tej samej fazie cyklu, najlepiej 2-3 dni po zakończeniu miesiączki. Jeśli przeszłaś już menopauzę, badaj piersi zawsze w ten sam dzień miesiąca.

Poddałaś się niedawno USG piersi lub mammografii, z których wynikło, że nic ci nie jest? Mimo to nie zaniedbuj comiesięcznego samodzielnego badania piersi. Tylko kontrolując na bieżąco każdy centymetr piersi będziesz w stanie zauważyć niepokojące zmiany.

Gdzie się badać?

Najprościej w łazience, w porze kąpieli. W pierwszej fazie badania niezbędne jest duże lustro oraz dobre oświetlenie, a drugi etap najłatwiej przeprowadzić pod prysznicem. Jeśli nie masz w łazience odpowiednich warunków, badaj piersi tuż po wyjściu z kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna.

Ostatni etap badania wymaga położenia się na wznak na tapczanie lub podłodze. Przygotuj też niewielką poduszkę lub złożony w kostkę ręcznik. Badanie zajmie ci przynajmniej 10 minut, zaplanuj je wiec tak, by nikt ci wtedy nie przeszkadzał.

© 2021 Stowarzyszenie Amazonek "AGATA". Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin